A nagy hal leveszi a kis halakat
kbs 2005.05.25. 16:48
Valóságos csődhullám sújtja a fehérvári építési vállalkozásokat. A jelenség oka az, hogy két nagy beruházáson – a Budai Kapu és az Aranysziget társasházakon – dolgozó alvállalkozók nem kapták meg az elvégzett munkáért járó díjukat. A háttérben az azonos végeredmény ellenére eltérő okok húzódnak meg.
Március 24-e és május 5-e között 14 székesfehérvári építési vállalkozás felszámolásáról – közkeletű elnevezéssel: csődjéről – jelent meg hivatalos közlemény a Cégközlönyben. Ezek a kis- és közepes méretű társaságok azért mentek tönkre, mert a Budai Kapu illetve az Aranysziget társasházak építésén alvállalkozóként elvégzett munkájukért nem kapták meg a pénzüket, és így ők sem tudtak fizetni hitelezőiknek, alkalmazottaiknak. (Az érintett cégek köre ennél jóval szélesebb, a többiek egyelőre tartalékaik felélésével, terhes kölcsönök felvételével próbálják átvészelni a díjuk remélt kifizetéséig tartó nehéz időket.)
A szenvedő felek számára mellékes, a közvélemény számára viszont lényeges tudnivaló, hogy a két nagy beruházás esetén a gyászos eredményre vezető okok eltérőek. A Budai úti építkezésen a fővállalkozó, a Zsalu ’93 Kft megkapta a beruházótól a neki járó részleteket, ám – még tisztázatlan okokból – pénzzavarba került, és ő már nem fizetett a munkát ténylegesen elvégző alvállalkozóknak. A VOK melletti murvás parkoló helyén épülő Aranysziget esetén azonban a beruházó Aranypénz Kft sajátos üzleti stílusa hozta végzetes helyzetbe a fővállalkozó Bazalt Rt-t és az alvállalkozókat. Az ismert vállalkozó, Förhécz Imre érdekeltségébe tartozó cég ugyanis a Bazalt által követelt 296 millió forintnak csak a töredékét hajlandó kifizetni. (Egy pszichológus valószínűleg érdekes következtetéseket tudna levonni abból, hogy a Förhécz család céghálója tagjainak nevében előszeretettel használja az „arany” és a „pénz” szavakat. szerk.) Az Aranypénz a fizetés megtagadását műszaki hibákkal, az azok miatti felszámított napi 1 millió forintos kötbérrel indokolja. Ezt az érvelést azonban jelentősen gyengíti, hogy a „műszaki hibás” ingatlanra a használatbavételi engedélyt kiadták, a beruházó a lakásokat árulja.
Az ügyletből nyilván per lesz, és a bíróság fogja kimondani a végső szót. Csakhogy addig évek telhetnek el, az alvállalkozóként dolgozó családi cégek és alkalmazottaik pedig most mennek tönkre. Az elkeseredett vállalkozók, mintegy harmincan-negyvenen május közepén egy fórumon tárták a nyilvánosság elé sérelmüket. A Bazalt Rt. tulajdonosa, Pillók József, „lehúzásnak” nevezte az Aranypénz módszereit. De nem festettek hízelgő képet a Förhécz cégekről a többiek sem. Az elhangzottak szerint a zászlóshajó Készpénz köré tömörülő csoport stratégiai kérdésként kezeli a politikai és a hivatali hatalommal ápolt szoros kapcsolatokat, amelyet gyakran személyes lekötelezéssel ér el. Jellemző példa, hogy Székesfehérvár főépítészét, Vajnai Endrét az Aranysziget építkezésén az Aranypénz műszaki ellenőreként alkalmazták, sőt a finanszírozó bank is őt bízta meg ezzel a funkcióval. Miután a Fidesz erre felhívta a városvezetők figyelmét, kiderült, hogy Vajnai köztisztviselői munkájával összeférhetetlen feladatokat már korábban, más helyi építkezéseken is elvállalt. Főépítészi státuszáról az ügy napvilágra kerülése után lemondott, ám – a történtek fényében eléggé furcsa módon – továbbra is ő képviseli a város érdekeit több kiemelt önkormányzati beruházásban – így például a 4 milliárdos értékű színházfelújításban. Az esetleges visszahívása szóba sem került.
A Förhécz csoportnak a politikával – konkrétan a szocialista párttal – hasonlóan személyes jellegű kapcsolata van. Az MSZP városi elnöke, önkormányzati frakcióvezetője, Pénzes Mihály 2003 szeptembere óta az egyik cég ügyvezetője. Amely tény sajátos megvilágításba helyezi azt, hogy Pénzes gazdasági tanácsnok és az MSZP hathatós támogatásával a Förhécz cégek a várossal és a városban igencsak előnyös üzleteket kötöttek az utóbbi években. Többek között eladta nekik az önkormányzat az Árpád-fürdő műemléki védettség alatt álló, belvárosi épületét; a tulajdonukba került az Antenna Hungária egyik ingatlana, és haszonélvezői lesznek a Fűtőerőmű privatizációjának is.
A most csődbe jutott vállalkozók úgy vélik, ezeknek a kapcsolatoknak a birtokában véli úgy Förhécz Imre, hogy ő megengedhet magának másokat tömegesen a tönk szélére juttató húzásokat. A magam részéről hajlok rá, hogy higgyek nekik.
|