Új nemzedék a szabad Európában
2004.05.14. 09:49
Gyürk András úgy véli, hogy a június 13-i választás az emberek biztonságáról kell, hogy szóljon, és úgy látja: ha a fiatalok nem lesznek nyertesei a csatlakozásnak, akkor könnyen vesztessé válhat az egész ország.
- Tudatos döntés volt a Szövetség vezetői részéről, hogy a fiatalokat előtérbe helyezik az uniós kampány folyamán? A Szabad Európa-listán szereplők egyharmada fiatal, s Ön, a Fidelitas elnöke, egyben a Szövetség uniós kampányának vezetője is… - Én is a fiatalok közé számítok, de ez nem jelent tapasztalatlanságot: a rendszerváltoztatás óta részt veszek a közéletben, 1988 végén csatlakoztam a Fideszhez. Azért is vállaltam a kihívást, mert éreztem, hogy a felkérés a személyemen keresztül szól a Fidelitas-nak és a Fidelitas-on keresztül szól egy korosztálynak, egy új nemzedéknek. Ez a nemzedék már a rendszerváltozás után nőtt fel, a szabadság nekünk természetes dolog. Ettől persze még nem vagyunk jobbak vagy rosszabbak, mint az előttünk járók, csak mások. Had idézzek egy személyes élményt: 1985-ben jártam először Nyugat-Európában, feltűnt, hogy a szüleim szabadabbnak érezték magukat, s hazatérésünk után az itthoni világ sokkal szürkébbnek tűnt. Az a szabadság, az a szabad Európa, ami akkor a szüleimnek olyan sokat jelentett, nekünk már egészen természetes. A szülők kezében még ma is megremeg az útlevél egy-egy határátkelésnél, én azonban tudom, hogy nem egy másik világba lépek be mondjuk Hegyeshalomnál, hanem az én világomnak a másik részébe.
- Milyen szempontok szerint állították össze a Szabad Európa-listát? - A lista egyharmada fiatalokból áll és sok a hölgy is, mindenféle kvóta nélkül alakult ez így. Emellett a lista a regionális szempontokat is figyelembe veszi, mindegyik tájegységünknek, sőt a határontúli magyaroknak is van képviselője, olyan szakember személyében, aki pontosan ismeri az adott térség gondjait. Második szempontként az Európai Parlament átalakuló bizottsági struktúrája lebegett a szemünk előtt, amikor a jelölteket kiválasztottuk. Az EP ifjúsági és kulturális bizottságában eddig megfigyelőként eltöltött idő egyébként azt is megmutatta számomra: vannak arra európai eszközeink, hogy a fiatalok esélyegyenlőségét növeljük, de csak akkor, ha mi magunk is mindent megteszünk az új nemzedék lehetőségeinek tágításáért.
- Ön évek óta megfigyelőként, képviselőként dolgozik különféle európai intézményekben. Hogyan változott Magyarország képe az elmúlt időszakban? - Örömmel tapasztaltam azt, hogy az Európai Néppárt soraiban az Európa újraegyesítése fogalmat használják. Akik felelősen szemlélik a kérdést – a csatlakozás gazdasági nehézségeinek számbavétele mellett – tudatában vannak az újraegyesülés történelmi dimenziójának, és ezért használják a kifejezést. A magyarokat pedig általában találékonynak, ügyesnek tartják. Jó lenne persze, ha ez a találékonyság nem a közös listában jelenne meg, mert akkor könnyen mulatságosság válunk. Egyébként pedig, ha nemcsak az ülésteremben, hanem a parlamenti folyosón is fellépünk az érdekeinkért, akkor tisztelettel, korrekt versenytársként fognak velünk bánni és ez lehet a cél.
- Mire épül majd a Fidesz kampánya, milyen témákat állítanak a középpontba? - Szeretném leszögezni: álkérdésnek tartom, hogy külpolitikai vagy belpolitikai választásról van-e szó. Magyarország május elsejétől az unió tagjává válik, így az unióval kapcsolatos minden kérdés a mi ügyünk is lesz. Az emberek is azt gondolják, hogy ennek a választásnak róluk kell szólnia. Nem az európai intézményrendszere kíváncsiak, hanem arra, hogy mennyiben javulnak az ő életkörülményeik egy hatékony nemzeti érdekképviseletnek köszönhetően. A felmérések azt mutatják, hogy az emberek azt szeretnék, ha a kampány középpontjában a munkahelyek biztonsága, a gazdaság kiegyensúlyozottsága, egyáltalán a biztonság szerepelne. Ma Magyarországon az emberek bizonytalannak érzik a helyzetüket, nem látják biztosítottnak a jövőjüket, s ez különösen így van az én korosztályomban. Márpedig ha a fiatalok nem lesznek nyertesei a csatlakozásnak, akkor könnyen vesztessé válhat az egész ország. A „Rendezni végre közös dolgainkat" jelmondat azt jelenti: itthon kell jópár dolgot rendbetennünk a biztonságunk érdekében, hogy készen álljunk a csatlakozás után várható kemény versenyre
- Végül pedig kampányfőnöki előrejelzést kérek az eredményről… - A nemzeti oldal győzelmét várom a választáson.
|