Határozottság és nemzeti érdek
-mv- 2004.05.11. 09:50
A Szabad Európa lista jelöltjeivel készült interjúk sorában Szájer József a nemzeti érdekek hatékony képviseletének lehetőségéről beszélt
Szájer József a magyar néppárti frakció vezetője az Európai Parlamentben. A Budapesten jogot végzett, majd Oxfordban és a Michigani Egyetemen is tanult szakember a rendszerváltozás óta politizál a Fideszben; az Európai Integrációs Ügyek Bizottságának elnöke volt a magyar Országgyűlésben 1998 és 2002 között, 1994-2002 között a Fidesz frakcióvezetője, majd a Parlament alelnöke volt. |
- Ön hosszú évek óta megfigyelőként vesz részt különféle európai intézmények munkájában, hogyan látja, mennyiben változott Magyarország megítélése a csatlakozás közeledtével? - Míg Magyarország korábban a jelölt között egyfajta vezető szerepet mondhatott magáénak, mára visszacsúszott. Nem érdemes persze egymáshoz mérni a más és más történelemmel, kultúrával, adottságokkal rendelkező országokat, ezért úgy gondolom, hogy elsősorban a saját lehetőségeinkhez képest vagyunk elmaradva.
- Mire gondol? - Egyfajta tanácstalanságot tapasztalok egy ideje uniós partnereink részéről: úgy látják ugyanis, hogy Magyarország végrehajtja azokat a feladatokat, amelyeket az Unió ír elő számára. Megfelelő ütemben veszi át a joganyagot, teljesíti az elvárásokat. Amikor azonban saját nemzeti érdekeinek érvényesítéséről van szó, akkor tanácstalansággal, lemaradással és habozással találják szembe magukat. Említhetnénk a pénzügyi ellenőrzés rendszerét, vagy a mezőgazdasági támogatások kifizetését felügyelő ügynökség felállítását: olyan kérdésekről van szó, amelyek a magyar emberek mindennapi életét is érintik. Ezekben a kérdésekben a jelenlegi kormányzat nem mutat elég határozottságot. Mintha nem venné észre, hogy az Európai Unió nem a KGST, direktívákkal és parancsokkal, hanem verseny, ahol nem mondják meg, hogy mi is a mi érdekünk. Ráadásul az utóbbi időszakban a magyar gazdaság azon ágazatai is a válság jelét mutatták, ahol korábban nem tapasztaltunk ilyet. A miniszterelnök hamvába holt közjogi ötletei pedig azt is megkérdőjelezték, hogy Magyarországon egyáltalán érett-e a demokrácia. Szomorú, hogy tizennégy év munkája után még mindig magyarázkodnunk kell az unió szellemével és gyakorlatával teljesen ellenkező javaslatok miatt.
- A Szabad Európa Lista második helyezettjeként sokat járja az országot, fórumokat tart, emberekkel találkozik. Nyilván sokan kérdezik Öntől, hogy miben különbözik a Szövetség uniós parlamenti listája a többi pártétól, miért érdemes rászavazni. - A többi párttal ellentétben a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség uniós parlamenti listáján csak olyan politikusok, szakemberek szerepelnek, akik valóban dolgozni is akarnak Brüsszelben, illetve Strasbourgban. Nem belpolitikai ambícióik miatt kaptak bizalmat, hanem azért, mert hatékonyan és hozzáértő módon tudják képviselni a magyar vidék, a munkavállalók, a fiatalok, a határontúli magyarok vagy éppen a cigányság problémáit. Az Európai Néppárt frakciójában majdan helyet foglaló fideszes képviselők egyenként és csapatként is azt képviselik, amire a magyar embereknek szükségük van: biztonságot. Biztonságot a munkavállalás, az otthonteremtés, a gyermeknevelés területén.
- Néhányan azt mondják, hogy egy több mint hétszáz fős testületben nem igen tudják képviselni majd a magyar érdekeket. Mi a véleménye erről? - Nagyon elszomorít, amikor ezzel a megállapítással találkozom, mert ez kishitűséget és pesszimizmust sugall. A magyar megfigyelők nem olyan régóta vesznek részt az Európai Parlament munkájában, de máris sikerült elérni azt, hogy a kisebbségi ügyeket a polgári jogok bizottsága és a külügyi bizottság ülésein is fel lehessen vetni. Jelentős könnyítéseket értünk el a kishatárforgalom területén, a Romániáról szóló országjelentés pedig foglalkozik a moldvai csángók helyzetével. A gyógyszerszabadalmak kérdésében pedig sikerült lelassítani a magyar gyártók számára kedvezőtlen folyamatokat. Ezek mind olyan eredmények, amelyeket csak közösen munkálkodva, kompromisszumokat kötve lehetett elérni. Azon vagyunk, hogy csatlakozásunk után, teljes jogú tagként is hasonló hatékonysággal tudjuk képviselni a magyar érdekeket.
- Soproniként mit jelent az Ön számára Európa újraegyesülése? - Nagy-nagy elégtétel, hiszen gyerekként és fiatal felnőttként is nyomasztó volt a le- és bezártság tudatával élni; ugyanakkor a felelősség érzése is benne van az emberben. Sopron Trianon óta először kapja vissza természetes környezetét; a város egyre inkább visszanyeri a régió életében betöltött központi szerepét. Immár határoktól függetlenül építhetik tovább a soproniak az eddig elválasztó, mostantól összekötő határ túloldalán élőkkel kapcsolataikat. Büszke vagyok rá, hogyha megválasztanak a nyugat-dunántúli embereket képviselhetem az Európai Parlamentben.
|