A kis visszatérés
kbs 2005.01.30. 19:40
Hétvégi tanácskozásán az MDF országos választmánya támogatta, hogy a párt egyesüljön az egykor belőle kivált MDNP-vel. A döntés ürügyén utánanéztünk, mit hoz vissza a "tékozló fiú" az egykor elvitt jussból Székesfehérváron, illetve Fejér megyében.
Az MDNP 1998-ban indult először - és utoljára is - önállóan parlamenti választáson. Akkor a megyében hét körzetben állítottak jelöltet. (Szfv 1.: Diszt László; Szfv.2.: Bíró Árpád; Dunaújváros: Illésy István; Gárdony: Kalota József; Mór: Zsebők Lajos; Sárbogárd: Paudicsné Pajor Emma; Bicske: Kovács Jenő) A legjobb eredményt (2,92%) Móron, a leggyengébbet (1,14%) Sárbogárdon érték el. A területi listájukra 1985-en szavaztak. Ez 1,11%-ot jelentett, amely valamivel rosszabb az országos 1,34%-os átlagnál.
2002-ben már a Centrum választási szövetség keretein belül, más pártokkal közösen indultak. (Mandátumot így sem szereztek, de az elért több mint 3% magasabb állami támogatással járt - ez azonban a szövetséget alkotó pártokhoz nem jutott el, ami idén januárra szakításhoz is vezetett.) Ekkor - összefogás ide vagy oda, már csak 5 körzetben indult jelöltjük. A pártban végbe ment személyi változásokat is jelzi, hogy a négy évvel korábbi aspiránsok közül senkivel nem találkozhattunk újra. A két listán is csak egyetlen név egyezik meg, a fehérvári Doma Vince a '98-as 11. helyéről a 2.-ra ugrott előre. Az őszi önkormányzati választáson részben egyedül mérette meg magát a párt. A megyében összesen három településen álltak sorompóba: Dunaújvárosban (15 jelölt), Székesfehérváron (6 jelölt) és Válon. Az utóbbi helyen csípték el egyetlen mandátumukat a megyében, ám ehhez a centrum támogatása mellett a kisgazdáké is kellett, és maga a képviselő, Berecz Botond sem az MDNP, hanem a KDNP politikusa. Dunaújvárosban összesen 2005 választó bizalmát sikerült elnyerniük (1,25%). Fehérváron - bár itt megmaradt a Centrum -sokkal gyengébb, 0,65%-os eredményt értek el. A legtöbben Doma Vinczére szavaztak (4,26%), a legkevesebben Bodrog Miklósra (0,3%). Utóbbi esetében rosszmájúan megjegyezhetnénk, hogy nem túl nagy a család - hiszen a három ezrelék pontosan 5 szavazótól származott.
Frisebb adatunk a Néppárt támogatottságáról nincs, a tavalyi Európai Parlament tagjainak választásán sem egyedül, sem koalícióban nem indultak. A közvéleménykutatásokban a "más pártok" 1 százalékában oldódnak fel.
|