Forró ügy
-mv- 2004.09.26. 19:38
A fűtőerőmű fejlesztésének végkifejlete az ellenzék előzetes félelmeit igazolta: az erőmű és a városi távfűtés magánkezekbe kerül, az előreláthatólag jelentős haszon nem Székesfehérvárt, hanem egyes vállalkozókat fog gazdagítani. A döntés meghozatalának körülményeit nyugodtan nevezhetjük botrányosnak.
A városi közgyűlés MSZP-SZDSZ többsége, az ellenzék egységes tiltakozása ellenére, hasonlóan egységesen megszavazta azt a határozatot, amely gyakorlatilag a fűtőerőmű privatizációjához vezet. Információink szerint közbeszerzési eljárás nélkül eladják egy - egyelőre meg nem nevezett - vállalkozásnak, amely magára vállalja a gázmotoros fejlesztés költségeit. Ennek fejében azonban opciót kap a társaság többségi majd teljes tulajdonának megszerzésére.
A határozat botrányos körülmények között született meg. Az előterjesztés alapjául szolgáló tanulmányt az ERBE Kft készítette. Csakhogy a megbízás - amelyet páláyzaton nyert el - arra szólt, hogy dolgozza ki a nylt közbeszerzési eljárással megvalósuló fejlesztés tervét. A városházi koalíció elfogadta a megbízással ellentétes - a nyílt közbeszerzést elvető - dolgozatot. (Felvetődik, hogy vajon az ERBE önkényesen tért el a mandátumától - kockáztatva, hogy a nem megfelelő teljesítés miatt nem fizetik ki, vagy rendelkezett valamely városi vezető infromális jóváhagyásával.) De még ennek a tanulmánynak is volt olyan része (mintegy húsz oldal), amelyet a polgármester eldugott a városatyák elől. (Az oldalszámozásból vették észre a hiányt.) A titkolózás okát firtató kérdésekre Warvasovszky azt válaszolta, hogy az a rész a pénzügyi számításokat tartalmazza, és az nem tartozik a közgyűlésre. Az ellenvetéseket és a felháborodott ellenzéki reakciókat a többség egyszerűen elfojtotta, megszavazva a vita idő előtti lezárását.
A Fidesz közleménye a közgyűlésről
A szeptember 23-i Közgyűlésen kibújt a szög a zsákból: Székesfehérvár polgármestere a több tízezer lakás távhőellátásáról és melegvíz-szolgáltatásáról gondoskodó Fűtőerőmű Kft. privatizációját tervezi. Az többmilliárdos ügyletet burkoltan, “fejlesztés” címszóval próbálják meg szalonképessé tenni. A privatizációs előterjesztést egy magát szakértőként emlegető külső vállalkozás készítette az önkormányzat megrendelésére. A javaslatot a szocialista-szabaddemokrata koalíció és a város polgármestere annak ellenére elfogadta, hogy a közgyűlés tagjai elől a cég az általa készített tanulmány egy részét eltitkolta: a képviselők még kérésre sem kaphatták azt meg. Ráadásul a cég nem a közgyűlés által kért nyílt közbeszerzési eljárás feltételrendszerét dolgozta ki, hanem mindennemű felhatalmazás nélkül, a Közgyűlés döntését önkényesen felülbírálva, privatizációra tett javaslatot. A városvezetés pedig az ellenzék tiltakozása ellenére, a vitát erőből lezáratva, elfogadta az előterjesztést. A hulladék-gazdálkodás privatizálása után tehát megnyílt az út, hogy a szocialista oligarchák újabb közszolgáltatásra, a városi távhőellátásra is rátegyék a kezüket. Már csak az ivóvízszolgáltatás van hátra!
A Közgyűlésen más botrányos ügyek is terítékre kerültek: a Videoton FC Kft. körüli rendőrségi vizsgálat kapcsán két képviselő is kérdésekkel fordult a polgármesterhez, főként azt feszegetve, hogy a város vezetése tudott-e a sportklub valószínűleg jogellenes működéséről, a tízmilliók eltűnéséről, és ha tudott, mit tett ellene. A polgármester úr azonban az érdemi válaszadás elől kitért, maszatolt, tovább erősítve azt a gyanút, hogy a szálak akár az ő irodájába is elérhetnek.
Hagymásy András
frakcióvezető-helyettes
Fidesz - Magyar Polgári Szövetség |
|