Ellentmond
kbs 2006.04.03. 13:40
Dr. Szabó Péter a Kodolányi Főiskola rektora szerint a közelmúltban átvett díjáról írt cikkünk számos valótlanságot, tévedést tartalmazott. Ezen túl kérdéseinkre, sajnos, nem válaszolt, de megismételte a főiskola hivatalos közleményének lényegét: a Socrates-díj egy értékes „európai uniós” kitüntetés.
"Ahogyan a rektor úr, úgy én is kitartok – érzésem szerint sokkal jobban dokumentált – álláspontom mellett, amelyet most, a másik fél megszólaltatása után markánsabban is kifejtek. Az EBA egy jól kitalált ún. imázsépítő szervezet, a Leaders of XXI. Century pedig egy jól kitalált imázsépítő program. (Profánabbul ám találóbban nevezhetnénk fényező programnak is.)"
Korábbi cikkemben aggályaimat fejeztem ki a Socrates-díjjal kapcsolatban. Azóta telefonon beszéltünk a rektor úrral, és aggályaim nem csökkentek, sőt. Dr. Szabó Péter szerint a cikkbe számos valótlan illetve félrevezető állítás került. S bár kifejezett helyreigazítási igényt nem támasztott, mégis szeretném, ha olvasóink is megismernék, mit vitat a rektor úr – aztán ítélják meg maguk, mennyire cáfolják az ő adatai az enyémeket. Mindenekelőtt megismételte azt, amit már a díjról szóló sajtótájékoztatón is elmondott: a megtiszteltetést egy 11 évvel ezelőtt indult program keretében ítélik oda. Ugyanakkor a programot gondozó gazdasági társaságot csak 2000-ben jegyezték be. (Rákérdeztem erre is; Dr. Szabó szerint Nagy-Britanniában teljesen szokásos dolog, hogy kis kft ítél oda nemzetközi díjakat.) A társaság hivatalos honlapján közölt adatai szerint a Socrates-díjat 2004 óta osztják ki. 2004-es dátum szerepel a díj regisztrációjáról szóló okiraton is. A rektor úr határozottan leszögezte, hogy ő nem állította, hogy a Leaders of XXI. Century program az Európai Unióhoz tartozna, illetve, hogy az Europe Bussiness Assembly az Unió hivatalos intézménye lenne. Meglehet, én vagyok az egyetlen, aki az „EU-s program” illetve a „rangos Európai Uniós felsőoktatási szervezet” kifejezéseket így értelmezte. Tudomásunkra hozta Dr. Szabó, hogy az általunk felsoroltakon kívül nemzeti irodája működik az EBA-nak Hollandiában is. Meglehet, de ezt a tényt a társaság hivatalos honlapja nem közli. A díjjal kapcsolatos kérdéseinknek csak egy részére kaptunk választ. Így megtudtuk, hogy a díjra történt jelölésről illetve a díj elnyeréséről Dr. Szabó Péter az EBA-tól kapott emilből értesült. Azt azonban, hogy a jelölésre melyik nemzeti bizottság jelölte, illetve kikből áll a végső döntést meghozó grémium, nem tudott felvilágosítást adni; mint mondta, ezt az EBA neki sem mondta el. Arra a kérdésre pedig, hogy vajon a főiskola viselte a díj átvételével kapcsolatos költségeket, nem kívánt válaszolni, véleménye szerint ez nem közérdekű adat.
Ahogyan a rektor úr, úgy én is kitartok – érzésem szerint sokkal jobban dokumentált – álláspontom mellett, amelyet most, a másik fél megszólaltatása után markánsabban is kifejtek. Az EBA egy jól kitalált ún. imázsépítő szervezet, a Leaders of XXI. Century pedig egy jól kitalált imázsépítő program. (Profánabbul ám találóbban nevezhetnénk fényező programnak is.) A kis gazdasági társaság szolgáltatásának lényege, hogy ügyfelei számára pozitív sajtóhíreket, előnyös megjelenést biztosít. Teszi ezt első sorban mutatós események szervezésével, illetve sajtóhírverésre alkalmas díjak osztogatásával. Árulkodó a díjak széles körű választéka, illetve az, hogy ismertetésükben hangsúlyozzák: a díjazott szerepeltetheti a levélpapírján, hirdetéseiben, egyéb megjelenései során. A diploma, a kitüntetés és a szobor pedig valóban impozáns.
A jól megválasztott hívószavak is hozzájárulnak, hogy a díjak valódi értéküknél többnek tűnjenek. Az „európai egységre” „integrációra” való utalások azt az érzést keltik, mintha az Unió intézményéről lenne szó. Ráadásul az Uniónak valóban van egy Szókratész nevű felsőoktatási programja (fFgyelem: nem díj!). Dr. Szabó alighanem erre a programra gondol, amikor visszatérően a 11 évvel ezelőtti indulást emlegeti. A Szókratész-program ugyanis valóban 1995 óta létezik. Ám hadd szögezzem le: ez nemcsak, hogy nem azonos a rektor úr Socrates-díjával, de nincs is semmi köze hozzá. (Rosszmájú megjegyzés: ezt egy főiskola első számú vezetőjének illik tudnia, különösen, ha intézménye részt vesz az igazi programban.) A hitelesség látszatát növelő további tényező az oxfordi székhely – hiszen a város nevéhez a minőségi oktatás társul a közvéleményben. Időközben megbízható forrásból megtudtuk, hogy a másik magyar jelölt, aki Dr. Szabó Péter szerint végül nem kapta meg a díjat, Huszti Péter, a Színház és Filmművészeti Egyetem rektora volt. Ő azonban nem nem kapta meg, hanem nem vette át a szobrocskát – bár az elnyeréséről ugyanolyan emilben értesítették, mint a Kodolányi rektorát. Talán benne is feléledtek azok az aggályok, amelyek bennem - s amelyek a jelek szerint Dr. Szabó Pétert egyáltalán nem nyugtalanították.
|